Tynk na ścianie jednowarstwowej - jak uniknąć spękań?

2010-03-04 1:00

Na styku dwóch materiałów mogą powstać naprężenia powodujące spękania pokrywającego je tynku. Co zrobić, żeby ściana nie pękała?

Tynk na ścianie jednowarstwowej
Autor: archiwum muratordom Tynk na ścianie jednowarstwowej
Tynk na ścianie jednowarstwowej
Autor: Mariusz Bykowski Pasy siatki mocowane na połączeniach różnych materiałów powinny sięgać około 25 cm na zewnątrz linii styku

Na połączeniu różnych materiałów tynki są bardziej narażone na pękanie. Podobne zjawisko ma miejsce, gdy powierzchnia ściany jest pokryta zwykłym tynkiem, który ma często 3-4-krotnie większą gęstość niż lekkie podłoże (np. z materiałów zawierających dodatki mineralne, takie jak perlit, który zmniejsza ich gęstość).

Lekkie podłoże jest bardziej porowate, tym samym bardziej nasiąkliwe. Różnice gęstości i niebezpieczeństwo szybkiego odciągania wody z tynku są dodatkowym źródłem powstawania rys. Dlatego na ścianach z takich materiałów zaleca się stosowanie specjalnych lekkich tynków o mniejszej gęstości. Jeśli tynk będzie przygotowywany w tradycyjny sposób na budowie, zaleca się użycie lekkich dodatków, na przykład perlitu, który poprawi właściwości mieszanki. Możliwość powstawania rys i ograniczenie wpływu czynników zewnętrznych na jakość tynku zredukuje siatka z włókna szklanego, która jest niezbędna w miejscach określanych jako krytyczne, na przykład na połączeniach różnych materiałów. Konieczne jest także ułożenie pasów siatki w narożach otworów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie