Jakimi parametrami charakteryzują się energooszczędne drzwi wejściowe?

2016-09-01 2:00
Drzwi wejściowe - ładne i ciepłe
Autor: POL-SKONE Dziś nie wystarczy, żeby drzwi były ładne i solidne. Muszą też chronić przed ucieczką ciepła z budynku, w nie mniejszym stopniu niż okna

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go wyposażyć także w ciepłą stolarkę. Nie można więc zainstalować pierwszych lepszych drzwi wejściowych. Muszą być to drzwi energooszczędne, a przynajmniej takie, które mają bardzo dobre parametry cieplne.

Drzwi kupuje się przeważnie „oczami”. Większość klientów szuka modelu, który pod względem estetycznym będzie najlepiej komponował się ze stylem domu, barwą elewacji, kolorem wybranych okien czy dachu. To słuszne, ale kryteria estetyczne nie mogą przesłonić pozostałych, niezwykle ważnych cech drzwi. Wśród nich na pierwszym miejscu stoi izolacyjność termiczna i szczelność.

Drzwi z niskim współczynnikiem Ud

Podstawowym parametrem opisującym izolacyjność drzwi jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Szukaj zatem drzwi o jak najniższej wartości tego współczynnika. Takie właśnie najlepiej chronią przed uciekaniem ciepła z nagrzanych wnętrz. Dla standardowych drzwi wejściowych nie powinien on przekraczać 2,6 W/(m2.K). Warto jednak rozejrzeć się za drzwiami o współczynniku U nie większym niż 1,3 W/(m²·K). Ich zastosowanie pozwoli zmniejszyć straty ciepła o około 35%, a zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku o 2%. Trzeba się jednak doinformować, czy wymieniona na etykiecie lub w opisie produktu wartość tego współczynnika podana jest dla całych drzwi, czy tylko dla ich fragmentów, na przykład dla środkowych części.

Przeszklenia w drzwiach wejściowych
Autor: POL-SKONE Niewielkie szyby niezwykle podnoszą atrakcyjność drzwi wejściowych, ale mogą obniżyć izolacyjność termiczną skrzydła. Jeśli już decydujesz się na takie przeszklenie dopilnuj, aby szyby były zespolone
Ważne

Kiedy drzwi spełniają wymagania przepisów

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w domach budowanych od 2017 roku można montować drzwi wejściowe (w przegrodach zewnętrznych, lub w przegrodach między pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym), których U jest nie większe niż 1,5 W/(m²·K). Od 2021 roku kryteria te ulegają zaostrzeniu i minimalna wartość U dla takich drzwi będzie wynosiła 1,3 W/(m²·K).

Drzwi wejściowe POL-SKONE Elegant Inox
Autor: POL-SKONE Drzwi wejściowe POL-SKONE Elegant Inox
Warto wiedzieć

Budowa ciepłych drzwi wejściowych

  • Drzwi drewniane z ociepleniem – ich rama wykonana jest z drewna klejonego. Wpasowane w nią płyciny zrobione są ze sklejki, a między jej płytami znajduje się materiał ociepleniowy. Może on być również umieszczony w płycinie będącej gotowym panelem, który producenci drzwi wmontowują w ramę skrzydła.
  • Drzwi z PCW - ich ramę stanowi trzy- lub czterokomorowy profil, wzmocniony kształtownikiem stalowym, który go dodatkowo usztywnia. Wypełnienie stanowi gotowy profil systemowy z twardego PCW, ocieplony pianką poliuretanową lub spienionym PCW. Jego wzór może być niemal dowolny. Podstawową zaletą takich drzwi jest ich niewielka masa przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów cieplnych i akustycznych.
  • Drzwi aluminiowe - ich ramę tworzy kształtownik aluminiowy z przekładkami termicznymi, które mają poprawiać jego właściwości ciepłochronne. Wypełnienie może być zrobione z blachy aluminiowej grubości 1,5 lub 3 mm, bądź też z płyt PCW grubości 1,5 lub 2 mm. Wewnątrz płycin znajduje się warstwa ociepleniowa z pianki poliuretanowej. Użycie takich materiałów jak PCW, aluminium i pianka zapewnia skrzydłom niedużą masę.
  • Drzwi o konstrukcji stalowej – ich element nośny tworzy stalowa rama. Wypełniona jest ociepleniem, a od zewnątrz w całości obłożona płytą wykończeniową. Rama jest tu więc całkiem zasłonięta przez płytę.

Wykończenie wymienionych wyżej drzwi może stanowić drewno lite, sklejka, płyta HDF, wytłaczana blacha ocynkowana albo płyta z włókna szklanego.

Drzwi wejściowe POL-SKONE Argali
Autor: POL-SKONE Drzwi wejściowe POL-SKONE Argali
Drzwi wejściowe Pol-Skone ARGALI
Autor: POL-SKONE Drzwi wejściowe Pol-Skone ARGALI

Drzwi z przeszkleniami

W ciepłych drzwiach popularne są pakiety P4/16ar/4, o podwyższonej odporności na włamanie. Jest to pakiet szybowy P4 składający się z szyby grubości 4 mm i trzech lub czterech warstw folii antywłamaniowej oraz szyba grubości 4 mm. Całość spina ciepła ramka dystansowa szerokości 16 mm. Przestrzeń między szybami wypełnia gaz szlachetny (argon), który poprawia izolacyjność termiczną przeszklenia.

Szczelność na obwodzie

Skoro ciepłe jest skrzydło, takie muszą być również ościeżnice. Najlepsze pod tym względem są te z wielokomorowych profili PCW lub profili aluminiowych, pod warunkiem że zostały one fabrycznie wypełnione materiałem o dobrej izolacyjności termicznej (na przykład pianą poliuretanową). Liczy się też liczba i jakość uszczelek obwodowych na styku skrzydła i ościeżnic. One odpowiadają za ochronę przed nawiewaniem do domu zimnego powietrza z zewnątrz. Uszczelki takie produkowane są z gumy syntetycznej, silikonu lub elastomeru termoplastycznego. Elementem, o którym nie wolno zapomnieć jest próg. I on pełni zadanie uszczelniające, osłaniając szparę między skrzydłem a podłogą domu. Do ciepłych drzwi oferowane są progi zbudowane z metalu i wypełnione materiałem ociepleniowym.

Warto wiedzieć

Drzwi do domów pasywnych

Od pewnego czasu w sprzedaży są też specjalne drzwi przeznaczone do domów pasywnych i energooszczędnych. Ich współczynnik U wynosi 0,71-0,78 W/(m²·K). Drzwi tego typu posiadają Certyfikat PHI Dr. Feist Darmstadt lub certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego. Zbudowane są z drewna i aluminium i mają wypełnienie z pianki poliuretanowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie