Akcesoria dachowe - wentylacja dachu z dachówek ceramicznych

2015-03-27 15:05
Okap dachu - wlot powietrza pod pokrycie
Autor: Mariusz Bykowski Nawet pod szczelnym pokryciem z dachówek może się gromadzić para wodna lub wilgoć. Pojawia się tam wraz z powietrzem migrującym z wnętrza domu, a także wykrapla się z powietrza zewnętrznego na styku z chłodnymi dachówkami. Gdy się jej nie usuwa, osłabia więźbę – drewno zawilgocone i osłonięte od słońca pokryciem dachowym staje się pożywką dla grzybów. Ich rozwojowi sprzyja temperatura 10-20°C oraz brak przewiewu. Dlatego istotną rolę odgrywa odpowiednia wentylacja połaci dachowych. Powietrze powinno się dostawać pod pokrycie przez szczelinę w okapie i wydostawać przez kalenicę. Jednak nie każdy dach uda się tylko tak wentylować.

Drożna wentylacja dachu krytego dachówką wspierana akcesoriami dachowymi pomoże utrzymać konstrukcję w dobrym stanie. Uchroni także izolację cieplną i znajdujące się pod nią warstwy przed zawilgoceniem. Wyjaśniamy, jak zapewnić odpowiednią wentylację dachu skośnego.

Wentylacja dachu skośnego

Dachówkę można układać jedynie na dachach pochyłych. Jej kształt ma wpływ na dopuszczalny minimalny spadek połaci. Zazwyczaj są to 22o. Jeśli chce się ją układać na połaciach o mniejszym spadku, trzeba ułożyć na dachu sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych i pokryć je papą termozgrzewalną lub odpowiednią folią dachową. Zabezpieczy to niżej położone warstwy przed wodą, która może się dostać pod dachówki, bo będzie wolniej spływała, i może być tam wciskana przez silne podmuchy wiatru. Na takim poszyciu układa się ruszt z kontrłat i łat. Standardowo mają one przekroje 4 x 6 cm (łaty) i 2,5 x 5 cm (kontrłaty). Między kontrłatami powstaje 2,5-centymetrowa szczelina wentylacyjna, którą powietrze przepływa od okapu do kalenicy. Jednak w przypadku dachów o nachyleniu poniżej 30° może to nie wystarczyć. Aby udrożnić szczelinę, zwiększa się grubość kontrłat, a także niektóre dachówki podstawowe zastępuje dachówkami wentylacyjnymi.

Podobnych zmian wymagają dachy o połaciach dłuższych niż 10 m, nawet jeżeli mają większy spadek. Na dachach o kącie nachylenia powyżej 30° zazwyczaj występuje wystarczający naturalny ciąg powietrza wywołany znaczną różnicą poziomów wlotu (okap) i wylotu (kalenica) powietrza, nagrzewaniem się pokrycia dachowego oraz działaniem wiatru.

ABC wentylacji dachu
Autor: Röben Liczba i rozmieszczenie dachówek wentylacyjnych zależy od kształtu i wymiarów dachu. Zazwyczaj układa się je w trzecim rzędzie pod kalenicą

Wentylacja dachu przez okap i kalenicę

Wlot powietrza przez okap powinny zapewniać otwory stanowiące co najmniej 0,2% powierzchni dachu. Zatem w przypadku krokwi o długości 10 m na każdym metrze okapu powinien być wlot o powierzchni 200 cm2. Teoretycznie wystarczyłaby więc przy okapie ciągła szczelina szerokości 2 cm. Jednak w praktyce zawężają ją krokwie i kontrłaty. Szczelina musi więc być szersza (3-4 cm), aby miała odpowiedni przekrój efektywny.

Przy kalenicy powietrze wydostaje się przez otwory pozostawione pod gąsiorami. Ich efektywny przekrój dla każdej połaci dachowej powinien mieć wielkość 0,05% jej powierzchni. Przykładowo na dachu dwuspadowym z krokwiami o długości 10 m efektywny przekrój otworów wentylacyjnych na każdym metrze kalenicy musi mieć minimum 50 cm2 po każdej stronie. To jest sytuacja modelowa, która w rzeczywistości może się nie zdarzyć. Dlaczego? Na połaciach dachowych są bowiem różne „przeszkody” zaburzające drożność szczeliny wentylacyjnej – na przykład kominy bądź okna dachowe. Dlatego w pokrycie dachowe wstawia się akcesoria dachowe - dachówki wentylacyjne, które wspomagają system wentylacji dachu, zapewniając dodatkowe miejsca wlotu powietrza.

Wentylacja dachu: dachówka wentylacyjna
Autor: Röben Wentylacja dachu: dachówka wentylacyjna Tworzy dodatkowe miejsce wlotu powietrza pod pokrycie; wykorzystuje się ją szczególnie w przypadku dachów o dużych połaciach, gdzie brakuje dostatecznej wentylacji powierzchni pod dachówką połaciową. Jest sprzedawana w komplecie z siatką, która zapobiega dostawaniu się owadów i małych ptaków pod pokrycie (fot. Röben)

Akcesoria dachowe - dachówki wentylacyjne

Wykorzystuje się je szczególnie na dachach o dłuższych połaciach. Jeśli na krokwiach długości powyżej 7 m umieszcza się standardowe kontrłaty o wysokości 2,5 cm, może nie być dostatecznej wentylacji dachu. Dachówki wentylacyjne muszą się znaleźć na górze połaci, w trzecim rzędzie, licząc od kalenicy, w odległości około 1 m od siebie. Pod pokrycie dostają się przez nie dodatkowe strumienie powietrza, które wspomagają ciąg w szczelinie wentylacyjnej. Jeżeli na połaci są komin lub okno dachowe, akcesoria dachowe tj. dachówki wentylacyjne umieszcza się na połaci i pod, i nad nimi. Te pod przeszkodą pełnią funkcję wylotów powietrza. Przez dachówki nad przeszkodą powietrze wpada do szczeliny między kontrłatami i przemieszcza się w stronę kalenicy.

Gdy połać dachu wymaga wstawienia dachówek wentylacyjnych, lecz nie jest prostokątna, tylko tak jak w dachu kopertowym ma kształt trapezu, konieczne jest inne rozwiązanie. Skrajne fragmenty połaci są bowiem skośne i powietrze może być na nich wywiewane na dużo dłuższym odcinku (wzdłuż grzbietu) niż ten, którym będzie się ono dostawało do szczeliny wentylacyjnej w strefie okapu. Oznacza to inny rozstaw takich samych dachówek wentylacyjnych w środkowej części połaci (tam, gdzie kalenica jest równoległa do okapu) niż na częściach ukośnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie