Gdy plan miejscowy każe zmienić kąt nachylenia dachu - co robić?

2011-09-28 17:58

Wybrałeś projekt gotowy i nagle okazało się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wymusza zmianę kąta nachylenia dachu? Taka sytuacja zdarza się często. Co wtedy robić? Zmieniać? A może bardziej opłaca się po prostu kupić nowy projekt? Sprawdź, z czym wiąże się zmiana kąta nachylenia dachu i jakie niesie za sobą koszty.

Kąt nachylenia dachu
Autor: Andrzej T. Papliński

Bardzo często zmianę kąta nachylenia dachu wymusza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dla przykładu przeanalizujmy taką sytuację. W planie miejscowym, obejmującym teren, na którym leży działka, albo w decyzji o warunkach zabudowy narzucony jest kąt nachylenia dachu 30-45°.

Tymczasem my wybraliśmy dom parterowy bez użytkowego poddasza, który ma dach o mniejszym spadku (15-20°). W wyniku zwiększenia kąta nachylenia połaci powstanie pod dachem możliwa do zagospodarowania przestrzeń. Można to uznać za korzystne, jednak za cenę wprowadzenia do projektu wielu poważnych zmian.

Co spowoduje zmiana kąta nachylenia dachu?

Po zwiększeniu kąta nachylenia dachu powstanie dom, który będzie zupełnie inny niż ten, który wybraliśmy. Zmieni się jego wysokość, powierzchnia i kubatura.

Układ pomieszczeń dostosowany do domu parterowego trzeba będzie zmienić – na pierwszej kondygnacji znaleźć miejsce na schody, na poddaszu zaprojektować okna dachowe lub lukarny i doprowadzić tam wszystkie instalacje. Konieczne będzie przeprojektowanie konstrukcji dachu oraz przeliczenie stropu (otwór na schody). Zwiększy się zatem znacznie koszt sporządzenia dokumentacji budowlanej, a także założony koszt budowy szacowany na podstawie pierwotnego projektu.

Czy lepiej w takiej sytuacji kupić inny projekt domu?

Tak, niejednokrotnie lepiej zdecydować się na inny projekt, w którym nie trzeba zmieniać kąta nachylenia dachu. Dla przykładu: zmiana projektu domu parterowego z dachem o konstrukcji płatwiowo-krokwiowej o kącie nachylenia 25° na taki o kącie 35° spowoduje konieczność wydłużenia wszystkich elementów konstrukcji (słupów, krokwi, łat, kontrłat) o mniej więcej 10%. Powierzchnia dachu (260 mkw.) wzrasta o 30 mkw. Koszt jego wykonania zwiększa się o minimum 8 tys. zł.

Oprócz tego trzeba wymurować wyższe kominy. Jeśli przestrzeń poddasza ma być wykorzystana, dochodzi do tego ocieplenie dachu i prace wykończeniowe oraz instalacyjne.

Przede wszystkim zmienia się geometria więźby dachowej, obciążenie
elementów więźby, a także elementów konstrukcyjnych, na których
dach się opiera (ściany, podciągi, słupy). Konieczne jest
więc sprawdzenie (przeliczenie) i ewentualnie przeprojektowanie
tych elementów. Trzeba też pamiętać, że zmieniają się wygląd budynku
oraz jego wysokość i kubatura. Nowa kubatura pomieszczeń na
poddaszu oznacza konieczność przeliczenia na nowo zapotrzebowania
na ciepło (to wpływa na moc kotła) i doboru grzejników. (
Warto wiedzieć

Konsekwencje zmiany kąta nachylenia dachu

W przypadku zmianył kąta nachylenia dachu, przede wszystkim zmienia się geometria więźby dachowej, obciążenie elementów więźby, a także elementów konstrukcyjnych, na których dach się opiera (ściany, podciągi, słupy). Konieczne jest więc sprawdzenie (przeliczenie) i ewentualnie przeprojektowanie tych elementów.

Trzeba też pamiętać, że zmieniają się wygląd budynku oraz jego wysokość i kubatura. Nowa kubatura pomieszczeń na poddaszu oznacza konieczność przeliczenia na nowo zapotrzebowania na ciepło (to wpływa na moc kotła) i doboru grzejników. (

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie