Jakie materiały dekarskie są niezbędne do wykończenia dachu?

2009-09-09 2:00

Na rynku jest wiele materiałów dekarskich pozwalających na szybsze i niekiedy łatwiejsze wykończenie dachu. Są również specjalne elementy, umożliwiające na przykład chodzenie po dachu lub zatrzymujące zsuwający się śnieg. Zobacz, jak wygląda wykończenie dachu.

Dachowe i dekarskie akcesoria
Autor: Mariusz Bykowski Wykończenie kalenicy

Akcesoria dachowe można zamówić bezpośrednio u producenta pokrycia lub też kupić oddzielnie, dobierając odpowiedni kształt, kolor i wielkość. Można je mocować na dachach pokrytych dachówką ceramiczną, cementową i bitumiczną, blachodachówką, płytami falistymi i blachą trapezową.

Dodatkowe elementy wykończenia dachu

Do najpopularniejszych elementów dodatkowych należą:

  • ława kominiarska i stopień kominiarski – umożliwiają bezpieczne dojście do kominów, rynien i innych urządzeń mocowanych na dachu,
  • płotek przeciwśniegowy – jego zadaniem jest zatrzymywanie i rozbijanie zsuwającego się z dachu śniegu, co zabezpiecza rynny przed ewentualnym zerwaniem. Zainstalowanie stoperów śnieżnych jest korzystne zwłaszcza na dachach stromych, usytuowanych w regionach charakteryzujących się dużymi opadami śniegu.

Jeśli konkretny produkt (ławę, stopień, płotek) będziemy kupować samodzielnie, trzeba zwrócić uwagę na wybór odpowiednich elementów mocujących. Dobiera się je w zależności od rodzaju pokrycia. Są na przykład wsporniki przeznaczone do mocowania ław i stopni kominiarskich na dachach krytych blachą lub gontem bitumicznym, dachówkami cementowymi lub ceramicznymi (z wyjątkiem karpiówki), a nawet wsporniki przeznaczone wyłącznie do pokryć z dachówki karpiówki. Podobnie jest w przypadku płotków przeciwśnieżnych – są wsporniki zarówno do karpiówek, jak i pozostałych rodzajów dachówek.

Akcesoria dekarskie pomocne przy wykończeniu dachu

Ciekawymi akcesoriami dekarskimi są na przykład specjalne taśmy, które wykorzystuje się do wykonywania obróbek dekarskich komina, kalenicy czy narożnika dachu:

  • taśma do obróbki komina – pozwala na łatwe, szczelne, szybkie i estetyczne wykonanie połączenia połaci dachu z kominem. Wykonana jest blachy ołowianej lub aluminiowej, pokrytej od spodu klejem butylenowym.
  • taśma kalenicowa – stosowana na kalenice i narożniki dachu, zabezpiecza przed deszczem, śniegiem i kurzem. Jej boki wykonane są z blachy aluminiowej, zaś środek z włókniny zapewniającej wentylację.
Dachowe i dekarskie akcesoria
Autor: Mariusz Bykowski Stopnie kominiarskie znacznie ułatwiają przmeiszczanie się podachu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie